ماهی سوف

سوف ماهی از اروپای مرکزی است، اگرچه به مناطق دیگری خارج از منطقه طبیعی خود معرفی شده است. در خانواده Percidae و راسته Perciformes طبقه بندی می شود. نام این گونه، Perca fluviatilis، به لینه نسبت داده می شود که آن را در سال 1758 طبقه بندی کرد. مطالعات انجام شده تاثیر منفی معرفی آن را در مناطق غیر انحصاری گزارش می‌کند، در واقع یک مشکل جدی برای گونه‌های بومی است، حتی در کشورهایی مانند اسپانیا به عنوان گونه‌های مهاجم طبقه‌بندی می‌شود.

دهان Perca fluviatilis کشیده است، کمی به سمت بالا بیرون زده، پوزه نسبت به بدن کوتاه است. بدنی بیضی شکل دارد که در طرفین باریک است. نیمرخ بالایی سوف به وضوح قوسی شکل است. لبه پیش پرکولوم دارای خارهای کوچک است، در حالی که اپرکولوم به یک نقطه ختم می شود.

دارای یک خط جانبی بلافاصله در کنار ناحیه پشتی است که دارای 53 تا 77 فلس است. باله پشتی اول محدب است، از باله دوم بلندتر است و 12 تا 18 پرتو و 12 تا 16 پرتو نرم دارد. مقعد دارای 1 تا 2 پرتو و 6 تا 10 پرتو نرم است. در باله‌های سینه‌ای تقریباً 14 پرتو خاردار وجود دارد، در حالی که باله‌های شکمی فقط یک پرتو خاردار و 5 پرتو نرم دارند برخلاف ماهی دلمی.

رنگ پشت سبز مایل به قهوه ای، با پهلوهای کم رنگ تر، زرد مایل به خاکستری است. شکم مایل به سفید است. در طرفین 5 تا 8 نوار عمودی مایل به سیاه وجود دارد که در بعضی مواقع ممکن است نامحسوس یا وجود نداشته باشند. باله پشتی به رنگ خاکستری متمایل به سبز است که در داخل آن یک لکه سیاه وجود دارد، در حالی که در باله پشتی دوم و باله های سینه ای رنگ به رنگ روشن تر و زرد تغییر می کند. باله های مقعدی، دمی و شکمی به رنگ زرد یا نارنجی هستند. نمونه هایی وجود دارند که رنگ غالب زرد یا طلایی، با بازتاب های نقره ای یا آبی دارند. طول آنها می تواند بیش از 60 سانتی متر باشد، اگرچه میانگین آن بین 20 تا 35 سانتی متر است. در اروپا وزن گونه بین 5 تا 7 کیلوگرم باقی می ماند. در استرالیای جنوبی می تواند به 10 کیلوگرم برسد.

 زیستگاه سوف

دوست دارد در آبهای شیرین تا شور، در دمای بین 10 تا 22 درجه سانتیگراد و در عمق 1 تا 30 متر زندگی کند، اگرچه معمولاً بین 3 تا 4 متر باقی می مانند. آنها در دریاچه ها، رودخانه ها و نهرها با اندازه متوسط ​​زندگی می کنند. سوف با آب تا 30 درجه سانتی گراد قابل تحمل است. آنها می توانند با توجه به شرایط محیطی مانند نور خورشید، دمای آب و فراوانی غذا، حرکات روزانه انجام دهند. در تابستان، Perca fluviatilis در آب های کم عمق باقی می ماند، برخلاف زمستان که در آب های عمیق تر زندگی می کنند. زیستگاه سوف

صادرات ماهی

تولید مثل و توسعه

تخمگذاری از فوریه تا جولای بسته به دمای آب شروع می شود که در نواحی شمالی باید بین 7 تا 8 درجه سانتیگراد و در نواحی جنوبی 14 درجه سانتیگراد حفظ شود. نرها اولین کسانی هستند که به منطقه تخم ریزی می رسند. . . اینها در 2 سالگی به سن باروری می رسند، اما ماده ها در 4 سالگی.

سوف یک ماهی تخم‌زا مثل ماهی قزل آلا است (در اینجا اطلاعاتی در مورد انواع تکثیر در ماهی) وجود دارد، رنگ تخم‌ها زرد یا نارنجی با قطر 2 تا 2.5 میلی‌متر است. بسته به وزن و جثه ماده از 2000 تا 800000 رها می شوند.

تخم‌های رسوب‌شده توسط ماده‌ها بر روی نوارهای چسبناکی قرار می‌گیرند که طول آن‌ها از یک متر و عرض آن از چند سانتی‌متر بیشتر است. تمام تخم ها در اعماق کم روی پوشش گیاهی آبزی رها می شوند، اگرچه می توانند روی سنگ ها یا اشیاء دیگر نیز رها شوند. از 8 تا 10 روزگی لاروها متولد می شوند که طول آنها بین 4 تا 6 میلی متر است. حداکثر سن ثبت شده برای سوف 22 سال است.

رفتار سوف

برای به دست آوردن غذا، سوف به سرعت به صورت زیگزاگ روی گروه های ماهی حرکت می کند. آنها شکار را تا زمانی که خسته شوند تعقیب می کنند و بنابراین به راحتی آنها را دستگیر می کنند. به محض اینکه ماده به بلوغ جنسی می رسد، نرها شروع به تعقیب او می کنند. آنها گاهی اوقات مهاجرت های کوچکی را برای تولید مثل انجام می دهند و همانند خاویار طعم بدی دارد.

عادات تغذیه سوف

سخت پوستان پلانکتون (در مورد اینکه پلانکتون چیست و چه کسی آن را تشکیل می دهد) و سایر بی مهرگان غذای اصلی لاروها هستند. افراد بالغ انواع ماهی مثل ماهی انگز و حتی گاهی اعضای گونه خود را مصرف می کنند. این ماهی در سحر و غروب بیشتر تغذیه می کند. سوف ماهی بسیار حریص است و سعی می کند تا حد امکان ماهی صید کند.عادات تغذیه سوف

طعمه ماهی کپور

محدوده جغرافیایی و حفاظتی

آنها در سواحل رودخانه ها و نهرها در اروپای مرکزی زندگی می کنند، به جز در اسکاتلند، ایسلند، بخش غربی E. اسکاندیناوی و شبه جزیره ایبری، اگرچه به عنوان مثال در اسپانیا به طور مصنوعی معرفی شده اند. سوف در غرب آسیای مرکزی به جز در قزاقستان نیز دیده می شود. Perca fluviatilis در استرالیای جنوبی و نیوزلند نیز دیده می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.